  • STM32L151CBT6D
STM32L151CBT6D
advertisement
Manufacturer No:
STM32L151CBT6D
HK JDW NO:
761-STM32L151CBT6D
Package:
48-LQFP
Datasheet:
STM32L151CBT6D
Description:
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller STM32L1 Series STM32L151 48 Pin 32MHz 3V 48-LQFP
Quantity:
In Stock : 1029
Step5Bar-code shipping tag
STM32L151CBT6D
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 6 months ago)
  • Package / Case
    48-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    STM32L1
  • JESD-609 Code
    e4
    48
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    STM32L151
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    1.8/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.65V
  • Memory Size
    128kB
  • RAM Size
    16K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.65V~3.6V
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
  • Data Converter
    A/D 16x12b; D/A 2x12b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • ROM (words)
    131072
  • EEPROM Size
    4K x 8
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • CPU Family
    CORTEX-M3
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm