  • STM32L151R6T6
STM32L151R6T6
advertisement
Manufacturer No:
STM32L151R6T6
HK JDW NO:
761-STM32L151R6T6
Package:
64-LQFP
Datasheet:
STM32L151R6T6
Description:
32KB 32K x 8 FLASH ARM? Cortex?-M3 32-Bit Microcontroller STM32L1 Series STM32L151 64 Pin 32MHz 3V 64-LQFP
Purchasing and Inquiry
STM32L151R6T6 Overview
For space savings, it is available in the 64-LQFP package. The way of Surface Mount is used to mount it. It comes in a Tray package. The device runs in ARM? Cortex?-M3 core processor. In order to work effectively, the temperature should be kept at -40°C~85°C TA. There is FLASH program memory in it. The device has 51 I/Os. In order to find similar components, it has a base part number of STM32L151. At QUAD, its terminals are located. This circuit consists of 64 terminationals. It is a member of the STM32L1 series of electrical components. Because the supply voltage is 3V, high efficiency can be achieved. UPs/UCS/Peripheral ICs of this gadget are MICROCONTROLLER, RISC in order to monitor their performance. There are 64 pins used in the construction of this device. Total number of pins is 64. Subcategory Microcontrollers includes this component. In the device, there is a memory capacity of 32kB which may be used to store programs and data. Its core architecture is ARM. At a frequency of 32MHz, it can achieve excellent efficiency. A total of 8 timers/counters have been set up. CPU family CORTEX-M3 comprises the part. The oscillator type Internal is used to operate the device.
STM32L151R6T6 Features
64-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
STM32L151R6T6 Applications
There are a lot of STMicroelectronics STM32L151R6T6 Microcontroller applications.
  • Ipad
  • Switches
  • Electromechanical control
  • Robotic prosthetic limbs
  • Light sensing & controlling devices
  • Smoke alarms
  • Paper shredders
  • Telephone sets
  • Fax machines
  • Toys
Step5Bar-code shipping tag
STM32L151R6T6
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    STM32L1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    339mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    STM32L151
  • Pin Count
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    32kB
  • Number of I/O
    51
  • RAM Size
    10K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • Program Memory Size
    32KB 32K x 8
  • Data Converter
    A/D 20x12b; D/A 2x12b
  • Watchdog Timer
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • Number of Timers/Counters
    8
  • EEPROM Size
    4K x 8
  • CPU Family
    CORTEX-M3
  • Number of ADC Channels
    20
  • Number of PWM Channels
    6
  • Number of I2C Channels
    2
  • Number of USB Channels
    1
  • Height
    1.45mm
  • Length
    10.2mm
  • Width
    10.2mm