  • STPS16045TV
STPS16045TV
advertisement
Manufacturer No:
STPS16045TV
HK JDW NO:
761-STPS16045TV
Package:
ISOTOP
Datasheet:
STPS16045TV
Step5Bar-code shipping tag
STPS16045TV
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    900A
  • Diode Configuration
    2 Independent
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    900A
  • Height
    9.1mm
  • Length
    38.2mm
  • Width
    25.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    31 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
  • Mount
    Chassis Mount, Panel, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    ISOTOP
  • Number of Pins
    4
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel (Ni)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREEWHEELING DIODE
  • Subcategory
    Other Diodes
  • Voltage - Rated DC
    45V
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Current Rating
    160A
  • Base Part Number
    STPS160
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1mA @ 45V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    690mV @ 80A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    160A
  • Max Reverse Leakage Current
    1mA
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Max Surge Current
    900A
  • Application
    POWER
  • Forward Voltage
    900mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    45V
  • Average Rectified Current
    80A
  • Peak Reverse Current
    1mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    45V