  • STTH50W03CW
STTH50W03CW
advertisement
Manufacturer No:
STTH50W03CW
HK JDW NO:
761-STTH50W03CW
Package:
TO-247-3
Datasheet:
STTH50W03CW
Purchasing and Inquiry
STTH50W03CW Overview
This device will operate when the forward voltage is set to 1.5V.Surge currents should be monitored and prevented from exceeding 200A.As long as the forward voltage is set to 50A, the device will operate.A reverse voltage peak of 15μA is applied to devices like this one.
STTH50W03CW Features
1.5V forward voltage
a peak voltage of 15μA
a reverse voltage peak of 15μA
STTH50W03CW Applications
There are a lot of STMicroelectronics STTH50W03CW applications of rectifier diode array.
  • General Rectification
  • Battery chargers
  • Crowbar applications
  • Rectifier for drives applications
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Rectifiers for UBS
  • Free wheeling diode in low voltage converters
Step5Bar-code shipping tag
STTH50W03CW
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    38.000013g
    Tube
  • Series
    ECOPACK®2
  • Number of Terminations
    3
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Base Part Number
    STTH50
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    15μA @ 300V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 25A
  • Forward Current
    50A
  • Operating Temperature - Junction
    175°C Max
  • Max Surge Current
    200A
  • Application
    HIGH VOLTAGE ULTRA FAST RECOVERY HIGH POWER
  • Forward Voltage
    1.5V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    300V
  • Average Rectified Current
    25A
  • Reverse Recovery Time
    27 ns
  • Peak Reverse Current
    15μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    300V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    200A
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Recovery Time
    20 ns
  • Reverse Voltage (DC)
    300V