  • T120B225M020AS
T120B225M020AS
advertisement
Manufacturer No:
T120B225M020AS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T120B225M020AS
Package:
Datasheet:
Description:
2.2μF 20% 2-Termination POLARIZED TANTALUM (WET) 0.001mA Bulk
Step5Bar-code shipping tag
T120B225M020AS
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Voltage - Rated
    20V
  • Additional Feature
    REF:MIL-C-39003/02
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.001mA