  • T198B107K060AS
T198B107K060AS
advertisement
Manufacturer No:
T198B107K060AS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T198B107K060AS
Package:
Axial
Datasheet:
T198B107K060AS
Description:
100μF ±10% 200°C-Max -55°C-Min 2.52Ohm 4μA Bulk Axial
Step5Bar-code shipping tag
T198B107K060AS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    T198
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.312Diax0.641L 7.92mmx16.28mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Wet Tantalum
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
  • Type
    Hermetically Sealed
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    60V
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    60V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.52Ohm
  • Leakage Current
    4μA
  • Dissipation Factor
    19 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Diameter
    7.92mm
  • Length
    16.2814mm