  • T212C127K010PS
T212C127K010PS
advertisement
Manufacturer No:
T212C127K010PS
HK JDW NO:
417-T212C127K010PS
Description:
120μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 1Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.006mA Metal
Step5Bar-code shipping tag
T212C127K010PS
  • Package / Case
    Metal
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    120μF
  • Packing Method
    Tray
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Military Standard
    MIL-PRF-39003
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Leakage Current
    0.006mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Diameter
    7.34mm
  • Length
    17.42mm