  • T212D566J020MS
T212D566J020MS
advertisement
Manufacturer No:
T212D566J020MS
HK JDW NO:
417-T212D566J020MS
Description:
56μF 5% 125°C-Max -55°C-Min 1.2Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0055mA Metal
Step5Bar-code shipping tag
T212D566J020MS
  • Package / Case
    Metal
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    56μF
  • Packing Method
    TR
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Military Standard
    MIL-PRF-39003
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.2Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    20V
  • Leakage Current
    0.0055mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Diameter
    8.92mm
  • Length
    19.96mm