  • T252B476K010DS
T252B476K010DS
advertisement
Manufacturer No:
T252B476K010DS
HK JDW NO:
417-T252B476K010DS
Description:
47μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 1.7Ohm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) Bulk Metal
Step5Bar-code shipping tag
T252B476K010DS
  • Tolerance
    10%
    2
  • Termination
    Axial
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.7Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Diameter
    20 μm
  • Ripple Current
    243mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Current - Leakage
    1μA
  • Diameter
    4.45mm
  • Length
    11.13mm