  • T2810N20TOFVTXPSA1
T2810N20TOFVTXPSA1
advertisement
Manufacturer No:
T2810N20TOFVTXPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-T2810N20TOFVTXPSA1
Package:
DO-200AE
Description:
SCR MODULE 2200V 5800A DO200AE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
T2810N20TOFVTXPSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    DO-200AE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    2kV
  • Voltage - Off State
    2.2kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    2.5V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    58000A @ 50Hz
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    300mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    5800A
  • Structure
    Single
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    2810A