  • T340A224J050AS
T340A224J050AS
advertisement
Manufacturer No:
T340A224J050AS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T340A224J050AS
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
220nF 5% 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.001mA Bulk Molded
Step5Bar-code shipping tag
T340A224J050AS
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • HTS Code
  • Capacitance
    220nF
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Size Code
    1917
  • Leakage Current
    0.001mA
  • Tan Delta
    0.06
  • ESR
    17000 mΩ
  • Height
    7.3mm
  • Length
    4.7mm
  • Width
    4.2mm