  • T350H107K006AS
T350H107K006AS
advertisement
Manufacturer No:
T350H107K006AS
HK JDW NO:
417-T350H107K006AS
Datasheet:
Description:
100μF ±10% 1.6Ohm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 4.8μA Bulk Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
T350H107K006AS
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
    WIRE
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    T350, UltraDip II
  • Size / Dimension
    0.299Dia 7.60mm
  • Tolerance
    ±10%
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Conformal Coated
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    6V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    5.08mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.6Ohm
  • Lead Spacing
    0.100 2.54mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Leakage Current
    4.8μA
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    H
  • Diameter
    7.6mm
  • Height
    10.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.402 10.20mm