  • T350K157K010AS
T350K157K010AS
advertisement
Manufacturer No:
T350K157K010AS
HK JDW NO:
417-T350K157K010AS
Description:
150μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 800mOhm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) Bulk Dipped
Step5Bar-code shipping tag
T350K157K010AS
  • Package / Case
    Dipped
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    800mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Current - Leakage
    10μA
  • Diameter
    8.9mm
  • Height
    13.5mm