  • T353J476M016AS
T353J476M016AS
advertisement
Manufacturer No:
T353J476M016AS
HK JDW NO:
417-T353J476M016AS
Package:
Dipped
Datasheet:
Description:
47μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 1.3Ohm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) Bulk Dipped
Step5Bar-code shipping tag
T353J476M016AS
  • Package / Case
    Dipped
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.3Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Current - Leakage
    5.6μA
  • Diameter
    8.4mm
  • Height
    14.7mm