  • T355G106M035AS
T355G106M035AS
advertisement
Manufacturer No:
T355G106M035AS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T355G106M035AS
Package:
Dipped
Datasheet:
Description:
10μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 2Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) Bulk Dipped
Step5Bar-code shipping tag
T355G106M035AS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Current - Leakage
    2.8μA
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    11.4mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    Dipped
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TR
  • Lead Pitch
    3.18mm