  • T356A335J016AT
T356A335J016AT
advertisement
Manufacturer No:
T356A335J016AT
HK JDW NO:
417-T356A335J016AT
Package:
Dipped
Datasheet:
Description:
3.3μF 5% 125°C-Max -55°C-Min 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0005mA Bulk Dipped
Step5Bar-code shipping tag
T356A335J016AT
  • Package / Case
    Dipped
  • Surface Mount
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    3.3μF
  • Packing Method
    TR
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Size Code
    1840
  • Leakage Current
    0.0005mA
  • Tan Delta
    0.05
  • ESR
    6000 mΩ
  • Custom Capabilities
    Contact Factory For ESR & 'J' Tolerance
  • Height
    8.6mm
  • Length
    4.5mm
  • Width
    10.2mm