  • T363A105M050AS
T363A105M050AS
advertisement
Manufacturer No:
T363A105M050AS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T363A105M050AS
Package:
Dipped
Datasheet:
Description:
1μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 8Ohm 2-Termination POLARIZED Bulk Dipped
Step5Bar-code shipping tag
T363A105M050AS
  • Package / Case
    Dipped
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Reference Standard
    MIL-PRF-49137
  • Lead Pitch
    6.35mm
  • Dielectric
    Tantalum
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Tan Delta
    0.03
  • Dissipation Factor
    3 %
  • Current - Leakage
    500nA
  • Height
    8.89mm
  • Length
    8.89mm