  • T378F686K015AS
T378F686K015AS
advertisement
Manufacturer No:
T378F686K015AS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T378F686K015AS
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
68μF 10% 85°C-Max -55°C-Min 1Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) Bulk Molded
Step5Bar-code shipping tag
T378F686K015AS
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    15V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-49137
  • Lead Pitch
    7.62mm
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
    3815
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Current - Leakage
    9μA
  • Height
    3.81mm
  • Length
    12.07mm
  • Width
    9.53mm