  • T491A155K025ZT
T491A155K025ZT
advertisement
Manufacturer No:
T491A155K025ZT
HK JDW NO:
417-T491A155K025ZT
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
T491A155K025ZT
Description:
1.5μF ±10% 7Ohm 2-Termination Tape & Reel (TR) 1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
T491A155K025ZT
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
    T491
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Voltage - Rated
    25V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5μF
  • Depth
    1.6mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7Ohm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height
    1.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Length
    3.2mm