  • T491C686K016AH
T491C686K016AH
advertisement
Manufacturer No:
T491C686K016AH
HK JDW NO:
417-T491C686K016AH
Package:
Molded
Datasheet:
T491C686K016AH
Description:
68μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 1.2Ohm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0109mA Tape & Reel Molded
Step5Bar-code shipping tag
T491C686K016AH
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn90Pb10)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    3.2mm
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.2Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Size Code
    2413
  • Leakage Current
    0.0109mA
  • Ripple Current
    273mA
  • Tan Delta
    0.12
  • Dissipation Factor
    12 %
  • Height
    2.5mm
  • Length
    6mm
  • Width
    3.2mm