  • T491D157M006AS
T491D157M006AS
advertisement
Manufacturer No:
T491D157M006AS
HK JDW NO:
417-T491D157M006AS
Package:
Datasheet:
T491D157M006AS
Description:
150μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0095mA
Step5Bar-code shipping tag
T491D157M006AS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Series
    T491 (6V,S)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn90Pb10)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.0095mA
  • Ripple Current
    185.2mA
  • Tan Delta
    0.08
  • ESR
    700 mΩ
  • Height
    3.1mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm