  • T491D475M050ZT4678
T491D475M050ZT4678
advertisement
Manufacturer No:
T491D475M050ZT4678
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T491D475M050ZT4678
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
Description:
4.7μF ±20% 1.2Ohm Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
T491D475M050ZT4678
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    T491
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    4.7μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.2Ohm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm