  • T491U476M006AT
T491U476M006AT
advertisement
Manufacturer No:
T491U476M006AT
HK JDW NO:
417-T491U476M006AT
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
Description:
47μF ±20% 1.8Ohm 2-Termination Polar Tantalum 0.003mA Tape & Reel (TR) 2312 (6032 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
T491U476M006AT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2312 (6032 Metric)
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    T491
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    6V
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.8Ohm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.003mA
  • Ripple Current
    89.6mA
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    U
  • Height
    1.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.059 1.50mm
  • Length
    6mm