  • T491V107M006AH
T491V107M006AH
advertisement
Manufacturer No:
T491V107M006AH
HK JDW NO:
417-T491V107M006AH
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
100μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 700mOhm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) Tape & Reel Molded
Step5Bar-code shipping tag
T491V107M006AH
  • Package / Case
    Molded
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn90Pb10)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    700mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Ripple Current
    169.2mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Current - Leakage
    6μA
  • Height
    2mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm