  • T491V476M010ZT
T491V476M010ZT
advertisement
Manufacturer No:
T491V476M010ZT
HK JDW NO:
417-T491V476M010ZT
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
T491V476M010ZT
Description:
47μF ±20% 700mOhm @ 100kHz 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0047mA Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
T491V476M010ZT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    10V
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED/PUNCHED PLASTIC, 7 INCH
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    700mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.0047mA
  • Ripple Current
    381mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    V
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    T491
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%