  • T493C686K010BC6420
T493C686K010BC6420
advertisement
Manufacturer No:
T493C686K010BC6420
HK JDW NO:
417-T493C686K010BC6420
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
68μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 300mOhm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0068mA Tape & Reel Molded
Step5Bar-code shipping tag
T493C686K010BC6420
  • Package / Case
    Molded
  • Terminal Shape
    J BEND
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn90Pb10)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    68μF
  • Packing Method
    TR, Plastic, 7 Inch
  • Depth
    3.2mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55365
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    300mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Size Code
    2412
  • Leakage Current
    0.0068mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    2.5mm
  • Length
    6mm