  • T494C106M016AH
T494C106M016AH
advertisement
Manufacturer No:
T494C106M016AH
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T494C106M016AH
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
10μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 600mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0016mA Tape & Reel Molded
Step5Bar-code shipping tag
T494C106M016AH
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    3.2mm
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    600mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Size Code
    2413
  • Leakage Current
    0.0016mA
  • Ripple Current
    171.2mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Height
    2.5mm
  • Length
    6mm