  • T494C106M020AH
T494C106M020AH
advertisement
Manufacturer No:
T494C106M020AH
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T494C106M020AH
Package:
Datasheet:
Description:
10μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 500mOhm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID)
Step5Bar-code shipping tag
T494C106M020AH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    149.997327mg
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn90Pb10)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    20V
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    3.2mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
    2412
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    500mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Size Code
  • Ripple Current
    469mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Current - Leakage
    2μA
  • Height
    2.8mm
  • Length
    6mm
  • Width
    3.2mm