  • T495B156K016ZTE500
T495B156K016ZTE500
advertisement
Manufacturer No:
T495B156K016ZTE500
HK JDW NO:
417-T495B156K016ZTE500
Package:
1411 (3528 Metric)
Description:
15μF ±10% 500mOhm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0024mA Tape & Reel (TR) 1411 (3528 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
T495B156K016ZTE500
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    65.005457mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    T495
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Resistance
    500mOhm
  • HTS Code
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
    1411
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    500mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.0024mA
  • Ripple Current
    369mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm