  • T495B475M016AHE700
T495B475M016AHE700
advertisement
Manufacturer No:
T495B475M016AHE700
HK JDW NO:
417-T495B475M016AHE700
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
4.7μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 700mOhm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0008mA Tape & Reel Molded
Step5Bar-code shipping tag
T495B475M016AHE700
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    65.005457mg
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
    1411
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    700mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    0.0008mA
  • Ripple Current
    313mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    2.8mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.8mm