  • T495D106M035ATE130
T495D106M035ATE130
advertisement
Manufacturer No:
T495D106M035ATE130
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T495D106M035ATE130
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
Description:
10μF ±20% 130mOhm @ 100kHz 2-Termination 0.0035mA Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
T495D106M035ATE130
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    T495
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated
    35V
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    130mOhm @ 100kHz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.0035mA
  • Ripple Current
    967mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm