  • T495D226M035AHE300
T495D226M035AHE300
advertisement
Manufacturer No:
T495D226M035AHE300
HK JDW NO:
417-T495D226M035AHE300
Package:
Datasheet:
Description:
22μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 300mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0077mA
Step5Bar-code shipping tag
T495D226M035AHE300
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    670.01263mg
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    300mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.0077mA
  • Ripple Current
    636mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Height
    2.8mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm