  • T495X477M010ZTE100
T495X477M010ZTE100
advertisement
Manufacturer No:
T495X477M010ZTE100
HK JDW NO:
417-T495X477M010ZTE100
Package:
2917 (7343 Metric)
Description:
470μF ±20% 100mOhm @ 100kHz 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.047mA Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
T495X477M010ZTE100
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    670.01263mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.047mA
  • Ripple Current
    1152mA
  • Tan Delta
    0.15
  • Dissipation Factor
    15 %
  • Height
    4.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.173 4.40mm