  • T495X686K020ZTE130
T495X686K020ZTE130
advertisement
Manufacturer No:
T495X686K020ZTE130
HK JDW NO:
417-T495X686K020ZTE130
Package:
2917 (7343 Metric)
Description:
68μF ±10% 130mOhm @ 100kHz 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0136mA Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
T495X686K020ZTE130
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    T495
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated
    20V
  • HTS Code
  • Capacitance
    68μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    130mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    20V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.0136mA
  • Ripple Current
    1017mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    X
  • Height Seated (Max)
    0.173 4.40mm