  • T496C105M050ATE2K7
T496C105M050ATE2K7
advertisement
Manufacturer No:
T496C105M050ATE2K7
HK JDW NO:
417-T496C105M050ATE2K7
Package:
Datasheet:
Description:
1μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 2.7Ohm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID)
Quantity:
In Stock : 545
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
T496C105M050ATE2K7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    149.997327mg
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
    2412
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.7Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Size Code
  • Ripple Current
    182mA
  • Tan Delta
    0.04
  • Dissipation Factor
    4 %
  • Current - Leakage
    500nA
  • Length
    6mm