  • T496C476K010AHE1K2
T496C476K010AHE1K2
advertisement
Manufacturer No:
T496C476K010AHE1K2
HK JDW NO:
417-T496C476K010AHE1K2
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
47μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 1.2Ohm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0047mA Tape & Reel Molded
Step5Bar-code shipping tag
T496C476K010AHE1K2
  • Package / Case
    Molded
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn90Pb10)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Imperial)
    2412
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.2Ohm
  • Size Code
  • Leakage Current
    0.0047mA
  • Ripple Current
    121.2mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    2.8mm
  • Length
    6mm
  • Width
    3.2mm