  • T496D476M010ATE400
T496D476M010ATE400
advertisement
Manufacturer No:
T496D476M010ATE400
HK JDW NO:
417-T496D476M010ATE400
Package:
Datasheet:
Description:
47μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 400mOhm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID)
Step5Bar-code shipping tag
T496D476M010ATE400
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    400mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Ripple Current
    551mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Current - Leakage
    4.7μA
  • Height
    3.1mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm