  • T510E687K006ATE023
T510E687K006ATE023
advertisement
Manufacturer No:
T510E687K006ATE023
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T510E687K006ATE023
Package:
2924 (7360 Metric)
Datasheet:
Description:
680μF ±10% 23mOhm 2-Termination Polar Tantalum 40.8μA Cut Tape (CT) 2924 (7360 Metric)
Quantity:
In Stock : 1560
Step5Bar-code shipping tag
T510E687K006ATE023
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    E
  • Height
    3.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.150 3.80mm
  • Length
    7.3mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2924 (7360 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    T510
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.236W 7.30mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    6mm
  • Case Code (Metric)
    7360
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    23mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    40.8μA
  • Ripple Current
    3168mA