  • T510X227M016ZTE040
T510X227M016ZTE040
advertisement
Manufacturer No:
T510X227M016ZTE040
HK JDW NO:
417-T510X227M016ZTE040
Package:
2917 (7343 Metric)
Description:
220μF ±20% 40mOhm @ 100kHz 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0352mA Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
T510X227M016ZTE040
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    T510
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Voltage - Rated
    16V
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED/PUNCHED PLASTIC, 13 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.0352mA
  • Ripple Current
    2338mA
  • Tan Delta
    10.0
  • Manufacturer Size Code
    X
  • Height
    4.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.173 4.40mm