  • T520B227M006ATE035
T520B227M006ATE035
advertisement
Manufacturer No:
T520B227M006ATE035
HK JDW NO:
417-T520B227M006ATE035
Package:
1411 (3528 Metric)
Purchasing and Inquiry
T520B227M006ATE035 Overview
It is measured that the ripple current of the part is 1900mA.In order for ESR (Equivalent Series Resistance) to be as high as possible, it must remain at 35mOhm @ 100kHz.It supports the leakage current of 0.139mA.Capacitance 220μF governs its operation.To fully perform its function, 6.3V needs a rated (DC) voltage (Urdu).It operates with the voltage - rated DC of 6V to ensure its reliability.Powered by -55°C~105°C. Rated AC voltage.The maximum height seated of 0.083 2.10mm°C enables stable operation.
T520B227M006ATE035 Features
1900mA ripple current
a 35mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 0.139mA
with a capacitance of 220μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 6.3V
the voltage - rated DC of 6V
an AC voltage of -55°C~105°C
T520B227M006ATE035 Applications
There are a lot of KEMET T520B227M006ATE035 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T520B227M006ATE035
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    6V
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    35mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.139mA
  • Ripple Current
    1900mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    2.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm