  • T520D157M006ATE055
T520D157M006ATE055
advertisement
Manufacturer No:
T520D157M006ATE055
HK JDW NO:
417-T520D157M006ATE055
Purchasing and Inquiry
T520D157M006ATE055 Overview
It is measured that there is 1.2A ripple current in the part.ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 55mOhm @ 100kHz for high efficiency.The leakage current is 95μA.This device operates with a capacitance of 150μF.As a result, the voltage - rated DC of 6.3V is used to ensure its reliability.There is a voltage of -55°C~105°C on the AC rated power supply.This machine can operate at a maximum height of [0.122 3.10mm°C] when seated.
T520D157M006ATE055 Features
1.2A ripple current
a 55mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 95μA
with a capacitance of 150μF
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~105°C
T520D157M006ATE055 Applications
There are a lot of KEMET T520D157M006ATE055 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T520D157M006ATE055
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    Molded
  • Resistance
    55mOhm
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    3.6mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    55mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    95μA
  • Ripple Current
    1.2A
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm