  • T520T336M010ATE070
T520T336M010ATE070
advertisement
Manufacturer No:
T520T336M010ATE070
HK JDW NO:
417-T520T336M010ATE070
Purchasing and Inquiry
T520T336M010ATE070 Overview
For high efficiency, you should maintain the 70mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).The leakage current is 0.033mA.It operates with the capacitance of 33μF.Ensure its reliability by operating at DC voltage of 10V.Powered by -55°C~105°C. Rated AC voltage.The maximum height seated of 0.047 1.20mm°C enables stable operation.
T520T336M010ATE070 Features
a 70mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 0.033mA
with a capacitance of 33μF
the voltage - rated DC of 10V
an AC voltage of -55°C~105°C
T520T336M010ATE070 Applications
There are a lot of KEMET T520T336M010ATE070 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T520T336M010ATE070
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
    Molded
  • Resistance
    70mOhm
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.033mA
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Height
    1.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm
  • Length
    3.5mm