  • T521D107M016AHE050
T521D107M016AHE050
advertisement
Manufacturer No:
T521D107M016AHE050
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T521D107M016AHE050
Package:
Datasheet:
Description:
100μF 20% 105°C-Max -55°C-Min 50mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (SOLID POLYMER)
Step5Bar-code shipping tag
T521D107M016AHE050
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Width
    4.3mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Ripple Current
    2.1A
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Current - Leakage
    160μA
  • Height
    2.8mm
  • Length
    7.3mm