  • T521T685M035APE090
T521T685M035APE090
advertisement
Manufacturer No:
T521T685M035APE090
HK JDW NO:
417-T521T685M035APE090
Package:
1411 (3528 Metric)
Purchasing and Inquiry
T521T685M035APE090 Overview
In order for ESR (Equivalent Series Resistance) to be as high as possible, it must remain at 90mOhm @ 100kHz.Capacitance is 6.8μF, so it operates with no capacitance.As a result, the voltage - rated DC of 35V is used to ensure its reliability.A voltage of -55°C~125°C is used to power the device.Having a maximum height seated of 0.047 1.20mm°C, it makes it possible for a stable operation to take place.
T521T685M035APE090 Features
a 90mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 6.8μF
the voltage - rated DC of 35V
an AC voltage of -55°C~125°C
T521T685M035APE090 Applications
There are a lot of KEMET T521T685M035APE090 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T521T685M035APE090
    17 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    6.8μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    90mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Manufacturer Size Code
    T
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm