  • T530D337M004ATE006
T530D337M004ATE006
advertisement
Manufacturer No:
T530D337M004ATE006
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T530D337M004ATE006
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T530D337M004ATE006 Overview
Ripple current is measured to be 6.5A for the part.ESR (Equivalent Series Resistance) must remain at 6mOhm @ 100kHz to ensure high efficiency.There is 132μA leakage current in this capacitor.Capacitance 330μF governs its operation.Providing the rated (DC) voltage (Urdu) will allow 4V to fully function.Ensure its reliability by operating at DC voltage of 4V.Voltage - Rated AC is -55°C~125°CV.It has a maximum seated height of 0.122 3.10mm°C, which enables stable operation.
T530D337M004ATE006 Features
6.5A ripple current
a 6mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 132μA
with a capacitance of 330μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 4V
the voltage - rated DC of 4V
an AC voltage of -55°C~125°C
T530D337M004ATE006 Applications
There are a lot of KEMET T530D337M004ATE006 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Tablets
  • Power supplies
  • Smart phone
  • LCD TV
  • Notebook
Step5Bar-code shipping tag
T530D337M004ATE006
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    KO-CAP® T530
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Resistance
    6mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    132μA
  • Ripple Current
    6.5A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    3.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm