  • T540D156M035CT8510
T540D156M035CT8510
advertisement
Manufacturer No:
T540D156M035CT8510
HK JDW NO:
417-T540D156M035CT8510
Purchasing and Inquiry
T540D156M035CT8510 Overview
ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 100mOhm @ 100kHz for high efficiency.With 15μF capacitance, it operates.Powered by a voltage of -55°C~125°C, it is powered by AC power.The voltage - Rated of 35V allows for high efficiency.Its maximum height seated of 0.122 3.10mm°C enables stable operation.
T540D156M035CT8510 Features
a 100mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 15μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 35V
T540D156M035CT8510 Applications
There are a lot of KEMET T540D156M035CT8510 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540D156M035CT8510
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    15μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm