  • T541X157K016BT8610
T541X157K016BT8610
advertisement
Manufacturer No:
T541X157K016BT8610
HK JDW NO:
417-T541X157K016BT8610
Purchasing and Inquiry
T541X157K016BT8610 Overview
The ESR (Equivalent Series Resistance) should be maintained at 40mOhm @ 100kHz for high efficiency.With 150μF capacitance, it operates.Voltage - Rated AC is -55°C~125°CV.16V voltage allows for high efficiency.The product has a maximum height seated of 0.169 4.30mm°C which makes it stable to operate.
T541X157K016BT8610 Features
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 150μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 16V
T541X157K016BT8610 Applications
There are a lot of KEMET T541X157K016BT8610 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T541X157K016BT8610
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    150μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm