  • T541X337M016BH8510
T541X337M016BH8510
advertisement
Manufacturer No:
T541X337M016BH8510
HK JDW NO:
417-T541X337M016BH8510
Purchasing and Inquiry
T541X337M016BH8510 Overview
For high efficiency, you should maintain the 50mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).Capacitance 330μF governs its operation.Powered by a voltage of -55°C~125°C, it is powered by AC power.A voltage rating of 16V allows for high efficiency.In addition to its 0.169 4.30mm°C maximum seated height, it is capable of providing stable operation.
T541X337M016BH8510 Features
a 50mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 330μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 16V
T541X337M016BH8510 Applications
There are a lot of KEMET T541X337M016BH8510 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T541X337M016BH8510
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    330μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm