  • T550B476M050AT4250
T550B476M050AT4250
advertisement
Manufacturer No:
T550B476M050AT4250
HK JDW NO:
417-T550B476M050AT4250
Purchasing and Inquiry
T550B476M050AT4250 Overview
Measured ripple current for the part is 1.35A.ESR (Equivalent Series Resistance) must remain at 150mOhm to ensure high efficiency.It supports the leakage current of 17.6μA.The capacitance is 47μF when it operates.Ensure its reliability by operating at DC voltage of 50V.A voltage of -55°C~105°C is used to power the device.
T550B476M050AT4250 Features
1.35A ripple current
a 150mOhm ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 17.6μA
with a capacitance of 47μF
the voltage - rated DC of 50V
an AC voltage of -55°C~105°C
T550B476M050AT4250 Applications
There are a lot of KEMET T550B476M050AT4250 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T550B476M050AT4250
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.281Diax0.641L 7.14mmx16.28mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    150mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    17.6μA
  • Ripple Current
    1.35A
  • Dissipation Factor
    5 %
  • Diameter
    7.92mm
  • Length
    16.28mm