  • T550B756M075AT4251
T550B756M075AT4251
advertisement
Manufacturer No:
T550B756M075AT4251
HK JDW NO:
417-T550B756M075AT4251
Purchasing and Inquiry
T550B756M075AT4251 Overview
It is measured that the ripple current of the part is 1.58A.In order to maintain high efficiency, the ESR (Equivalent Series Resistance) should remain at 110mOhm @ 100kHz.Leakage current 42.2μA is supported.Capacitance 75μF governs its operation.In order to ensure reliability, it operates at a voltage of 75V.A voltage of -55°C~105°C is used to power the device.
T550B756M075AT4251 Features
1.58A ripple current
a 110mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 42.2μA
with a capacitance of 75μF
the voltage - rated DC of 75V
an AC voltage of -55°C~105°C
T550B756M075AT4251 Applications
There are a lot of KEMET T550B756M075AT4251 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T550B756M075AT4251
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.281Diax0.641L 7.14mmx16.28mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    75μF
  • Voltage - Rated DC
    75V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    110mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    42.2μA
  • Ripple Current
    1.58A
  • Dissipation Factor
    5 %
  • Diameter
    7.09mm
  • Length
    16.28mm